Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

czwartek, 27 października 2011

Green pesto penne pasta.

Muszę się przyznać, że nigdy wcześniej próbowałam jak smakuje pesto, dlatego postanowiłam kupić jeden słoiczek i przekonać się na własnej skórze, czym tak wiele osób się zachwyca. Wrażenia? Całkiem dobre, ale jak dla mnie zbyt intensywny smak. Nie zmienia to faktu, że następnym razem zrobię własne pesto (wg Fabryki Przepisów) i zobaczymy co z tego wyjdzie.

Składniki:
makaron penne
pół szklanki zielonego pesto (np 190g słoiczek)
starty ser np. parmezan
oliwa (opcjonalnie)

Makaron ugotować w osolonej wodzie, odcedzić. Następnie włożyć z powrotem do garnka, dodać pesto i mieszając podgrzewać. Jeśli będzie zbyt suche, można dodać kilka kropek oliwy lub wody. Na górę posypać startym serem.
Voila! ;)

ENGLISH:
To be honest with you, I've never tried green pesto before and that's why I decided to buy a jar and give it a go. Is it that tasty as everyone says? Not necessarily but, I found the taste too overwhelming. However, next time, I'll try to do it on my own using the recipe from Fabryka Przepisów and let's see what happens ;)

Ingredients:
penne pasta
1 jar of green pesto
grated cheese (parmesan)
olive oil.

Cook pasta according to the instructions on a packet and stain. Put the pasta back to the pan, add green pesto, mix it well and cook for few minutes. If it's too dry, add a bit of water or olive oil. Sprinkle with grated cheese. Enjoy!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz