Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

poniedziałek, 16 lipca 2012

Pea soup with mascarpone

Bardzo nie lubię zapominać o blogu i pisaniu na bieżąco. Niestety czasem tyle rzeczy się dzieje wokół, że skorzystanie z komputera graniczy z cudem. Wiadomo jednak, że zarówno po krótkiej jak i po długiej przerwie wrócę tutaj z czymś nowym. Tym razem zrobiłam zupę krem z zielonego groszku z mascarpone, dlatego że lodówka świeciła pustkami, a akurat znalazłam trochę mrożonego groszku i mascarpone na przecenie w sklepie. Przepis znalazłam na blogu Every Cake You Bake, na który zapraszam po przepis, bo zupa wyszła wyśmienita!

Nie wiem dlaczego, ale nieczęsto gotuję zupy. Może dlatego, że nie uważam ich za syte i po pół godziny szukam czegoś jeszcze do zjedzenia. Poza tym nadal nie mam robota kuchennego, a mój ręczny blender nie zawsze chce ze mną współpracować. Ale obiecuję poprawę!

Wczoraj udało nam się pojechać do Inverness, zobaczyć Loch Ness, dwa zamki i stone circles. Relacja już wkrótce! Do usłyszenia! :)

PS Wybaczcie kiepskie zdjęcie, ale mój osobisty asystent był akurat w pracy i nie miał mi kto pomóc ;)

Wpis bierze udział w : // Taking part in:
ENGLISH:

I really dislike forgetting about this blog and not updating anything on time. Unfortunately, sometimes there are so many things going on that using a computer is just impossible. Nevertheless, I am always back with something new and it doesn't matter whether it was long or short break. This time, I want to show you pea soup with mascarpone which I made because there was nothing else in the fridge apart from frozen pea and mascarpone bought on reductions. The recipe comes from the blog Every Cake You Bake, to which I invite you as the soup was amazing!

I don't know why but I don't prepare soups very often. Maybe the reason for it is the fact that I am hungry after 30 minutes (no matter how much I eat) and I start looking for some snacks. By the way, I still don't have any food processor and my hand blender doesn't always like me. But I promise you to change it soon!

Yesterday we managed to visit Inverness, Loch Ness, two castles and stone circles. I'll write about it soon. Stay tuned! :)

PS Forgive me the bad quality of photo but my personal assistant was at that time at work and there was nothing else to help ;)

Recipe:

PEA SOUP WITH MASCARPONE
1 litre stock
2 tablespoons olive oil
1 onion cut into feather
500g frozen pea
80g mascarpone
salt, pepper to season

To serve:
6 slices bacon and 4 sundried tomatoes cut into pieces or puff which is pea shaped.

In a pan heat the olive oil and cook the onion. Add pea and cook for about 2 minutes. Then add stock and cook to boil. Blend it (using food processor or hand blender), add mascarpone, salt and pepper and then, cook again (to boil). When it's ready, serve it with bacon and sundried tomatoes or pea shaped puff. Enjoy!

3 komentarze:

  1. mmmm fajny przepis:)krem z groszku jadam, ale z mascarpone jeszcze nie:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Wyszedł Ci ekstra kolor zupy, tak soczyście zielony!:)

    OdpowiedzUsuń
  3. O! Lubię zupy-kremy z różnych warzyw z dodatkiem mascarpone, ale z zielonego groszku jeszcze nie próbowałam. Smakowity kolor :)

    OdpowiedzUsuń